Integrated Device Technology (IDT) 71V256SA15PZGI8
71V256SA15PZGI8 picture photo
Mfg. Part Number
71V256SA15PZGI8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 256KBIT 15NS 28TSOP
Datasheet Download
71V256SA15PZGI8.pdf
Availability of 71V256SA15PZGI8
QUANTITY
71V256SA15PZGI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V256SA15PZGI8
Internal Part NumberEIS-71V256SA15PZGI8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size256K (32K x 8)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)
Supplier Device Package28-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V256SA15PZGI8
Related Links71V256S, 71V256SA15PZGI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V256SA15PZGI8 Details Description
Related parts for 71V256SA15PZGI8
IC Z8 GP MCU 4K OTP 48SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 60MA SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 20% 1210 datasheet.pdf
FUSE AUTO 25A 32VDC BLADE 1000PC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100" GOLD datasheet.pdf