Integrated Device Technology (IDT) 71V3556S100PFGI
71V3556S100PFGI picture photo
Mfg. Part Number
71V3556S100PFGI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP
Datasheet Download
71V3556S100PFGI.pdf
Availability of 71V3556S100PFGI
QUANTITY
71V3556S100PFGI Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V3556S100PFGI
Internal Part NumberEIS-71V3556S100PFGI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V3556S100PFGI
Related Links71V3556, 71V3556S100PFGI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V3556S100PFGI Details Description
Related parts for 71V3556S100PFGI
TRANS NPN 30V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.54A 150 MOHM datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8MSOP datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZHV6 datasheet.pdf
2 U KRAFT DESI 800/DRUM datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 26 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25K OHM 5% 175W datasheet.pdf
2.54MM SOLDER TERMINAL 30287 datasheet.pdf