Integrated Device Technology (IDT) 71V3558S100PFGI8
71V3558S100PFGI8 picture photo
Mfg. Part Number
71V3558S100PFGI8
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP
Datasheet Download
71V3558S100PFGI8.pdf
Availability of 71V3558S100PFGI8
QUANTITY
71V3558S100PFGI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V3558S100PFGI8
Internal Part NumberEIS-71V3558S100PFGI8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V3558S100PFGI8
Related Links71V3558S, 71V3558S100PFGI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V3558S100PFGI8 Details Description
Related parts for 71V3558S100PFGI8
CONN RECEPT 6POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 13POS TIN datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf