Integrated Device Technology (IDT) 71V3558SA166BQG
71V3558SA166BQG picture photo
Mfg. Part Number
71V3558SA166BQG
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 165CABGA
Datasheet Download
71V3558SA166BQG.pdf
Availability of 71V3558SA166BQG
QUANTITY
71V3558SA166BQG Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V3558SA166BQG
Internal Part NumberEIS-71V3558SA166BQG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-CABGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V3558SA166BQG
Related Links71V3558, 71V3558SA166BQG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V3558SA166BQG Details Description
Related parts for 71V3558SA166BQG
RES SMD 4.87K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 1CHN 12-DFN datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
FLUSH-TYPE CONNECTOR 4POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 12MH 120MA 26 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf