Integrated Device Technology (IDT) 71V3558SA166BQGI8
71V3558SA166BQGI8 picture photo
Mfg. Part Number
71V3558SA166BQGI8
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 165CABGA
Datasheet Download
71V3558SA166BQGI8.pdf
Availability of 71V3558SA166BQGI8
QUANTITY
71V3558SA166BQGI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V3558SA166BQGI8
Internal Part NumberEIS-71V3558SA166BQGI8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-CABGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V3558SA166BQGI8
Related Links71V3558S, 71V3558SA166BQGI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V3558SA166BQGI8 Details Description
Related parts for 71V3558SA166BQGI8
CABLE 4COND 16AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
REGULATOR -2.5V 4A VADJ HORZ datasheet.pdf
CONN RECEPT 36POS SMT 0.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1W DO41G datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .32-.63"100PC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 5 WIRE 16.25" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf