Integrated Device Technology (IDT) 71V3559S75BQI8
71V3559S75BQI8 picture photo
Mfg. Part Number
71V3559S75BQI8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 165CABGA
Datasheet Download
71V3559S75BQI8.pdf
Availability of 71V3559S75BQI8
QUANTITY
71V3559S75BQI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V3559S75BQI8
Internal Part NumberEIS-71V3559S75BQI8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIC Obs Notice 05/May/2015
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed7.5ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-CABGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V3559S75BQI8
Related Links71V3559, 71V3559S75BQI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V3559S75BQI8 Details Description
Related parts for 71V3559S75BQI8
IC DAC 8BIT OCTAL W/AMP 24-CDIP datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B FLASH 8DFN datasheet.pdf
RES 2.64K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 44 CONTAC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 1 16P 150MM datasheet.pdf