Integrated Device Technology (IDT) 71V3559S80BG
71V3559S80BG picture photo
Mfg. Part Number
71V3559S80BG
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 119BGA
Datasheet Download
71V3559S80BG.pdf
Availability of 71V3559S80BG
QUANTITY
71V3559S80BG Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V3559S80BG
Internal Part NumberEIS-71V3559S80BG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package84
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed8ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V3559S80BG
Related Links71V355, 71V3559S80BG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V3559S80BG Details Description
Related parts for 71V3559S80BG
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 80VDC datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 650MA 630 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 26 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 40V AXIAL datasheet.pdf