Integrated Device Technology (IDT) 71V35761S166BG
71V35761S166BG picture photo
Mfg. Part Number
71V35761S166BG
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA
Datasheet Download
71V35761S166BG.pdf
Availability of 71V35761S166BG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
71V35761S166BG Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V35761S166BG
Internal Part NumberEIS-71V35761S166BG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Oct/2013
Standard Package84
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V35761S166BG
Related Links71V3576, 71V35761S166BG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V35761S166BG Details Description
Related parts for 71V35761S166BG
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 7VA THRU HOLE datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1000V 35A KBPC-T/W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V datasheet.pdf