Integrated Device Technology (IDT) 71V35761S166PFG
71V35761S166PFG picture photo
Mfg. Part Number
71V35761S166PFG
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP
Datasheet Download
71V35761S166PFG.pdf
Availability of 71V35761S166PFG
QUANTITY
71V35761S166PFG Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V35761S166PFG
Internal Part NumberEIS-71V35761S166PFG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V35761S166PFG
Related Links71V3576, 71V35761S166PFG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V35761S166PFG Details Description
Related parts for 71V35761S166PFG
VARISTOR 738V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK CUK CM 14DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 30SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf