Integrated Device Technology (IDT) 71V35761S183BGI
71V35761S183BGI picture photo
Mfg. Part Number
71V35761S183BGI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 119BGA
Datasheet Download
71V35761S183BGI.pdf
Availability of 71V35761S183BGI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
71V35761S183BGI Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V35761S183BGI
Internal Part NumberEIS-71V35761S183BGI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Oct/2013
Standard Package84
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed183MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V35761S183BGI
Related Links71V3576, 71V35761S183BGI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V35761S183BGI Details Description
Related parts for 71V35761S183BGI
MOSFET N-CH 55V 56A DPAK datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf