Integrated Device Technology (IDT) 71V416S10BE8
71V416S10BE8 picture photo
Mfg. Part Number
71V416S10BE8
Brief Description
IC SRAM 4MBIT 10NS 48CABGA
Datasheet Download
71V416S10BE8.pdf
Availability of 71V416S10BE8
QUANTITY
71V416S10BE8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V416S10BE8
Internal Part NumberEIS-71V416S10BE8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Memory Size4M (256K x 16)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case48-TFBGA
Supplier Device Package48-CABGA (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V416S10BE8
Related Links71V416, 71V416S10BE8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V416S10BE8 Details Description
Related parts for 71V416S10BE8
RES SMD 160K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25K OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC REG LDO 4.1V 65MA SNT6A datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR 26PIN GOLD VERT WW datasheet.pdf
BLADE BRISTOL 0.07" 4" datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf