Integrated Device Technology (IDT) 71V416S12PHG8
71V416S12PHG8 picture photo
Mfg. Part Number
71V416S12PHG8
Brief Description
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP
Datasheet Download
71V416S12PHG8.pdf
Availability of 71V416S12PHG8
QUANTITY
71V416S12PHG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 71V416S12PHG8
Internal Part NumberEIS-71V416S12PHG8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Memory Size4M (256K x 16)
Speed12ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71V416S12PHG8
Related Links71V416, 71V416S12PHG8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71V416S12PHG8 Details Description
Related parts for 71V416S12PHG8
DIODE SCHOTTKY 40V 1A POWERMITE datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 300MA 550 MOHM datasheet.pdf
THERMISTOR 10K OHM NTC 0402 SMD datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SCT7655EX 19.71" 8" EX112 R datasheet.pdf
DIODE GP 1.6KV 330A DO205AB datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf