C&K Components 7201J50ABE3
7201J50ABE3 picture photo
Mfg. Part Number
7201J50ABE3
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7201J50ABE3.pdf
Availability of 7201J50ABE3
QUANTITY
7201J50ABE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201J50ABE3
Internal Part NumberEIS-7201J50ABE3
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapRed
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201J50ABE3
Related Links7201J, 7201J50ABE3 Datasheet, C&K Components Distributor
7201J50ABE3 Details Description
Related parts for 7201J50ABE3
IC TXRX 5V RS232 MULTI-CH 16-DIP datasheet.pdf
IC Z8PLUS MCU OTP 512 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 3MM RND LENS datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 585MA 280 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
POWER MODULE 400V 320A MAGNAPAK datasheet.pdf