C&K Components 7201J60V5QE2
7201J60V5QE2 picture photo
Mfg. Part Number
7201J60V5QE2
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7201J60V5QE2.pdf
Availability of 7201J60V5QE2
QUANTITY
7201J60V5QE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201J60V5QE2
Internal Part NumberEIS-7201J60V5QE2
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201J60V5QE2
Related Links7201J6, 7201J60V5QE2 Datasheet, C&K Components Distributor
7201J60V5QE2 Details Description
Related parts for 7201J60V5QE2
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A DDPAK datasheet.pdf
BLADE TORX T25 6.89" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 374 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLIP NUT STEEL 10-32 1000/PK datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
350 TB SOC 2-ROWS WF RA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 2.5KV 500MA AXIAL datasheet.pdf