C&K Components 7201J60ZBE3
7201J60ZBE3 picture photo
Mfg. Part Number
7201J60ZBE3
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7201J60ZBE3.pdf
Availability of 7201J60ZBE3
QUANTITY
7201J60ZBE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201J60ZBE3
Internal Part NumberEIS-7201J60ZBE3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model7201J60ZBE3, U23J60ZQI2.stp7201J60ZBE3, U23J60ZQI2.pdf
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapRed
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201J60ZBE3
Related Links7201J, 7201J60ZBE3 Datasheet, C&K Components Distributor
7201J60ZBE3 Details Description
Related parts for 7201J60ZBE3
SW BASIC ROLLER .1A PC MNT 125V datasheet.pdf
RES 680 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ 14SO datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 600MHZ 300MA SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CABLE SVT PLUG TO PIGTAIL 2FT datasheet.pdf
IC CPU CTLR DUAL 3+2PHASE 60-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 200V SCREW datasheet.pdf