C&K Components 7201J62ZBE22
7201J62ZBE22 picture photo
Mfg. Part Number
7201J62ZBE22
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7201J62ZBE22.pdf
Availability of 7201J62ZBE22
QUANTITY
7201J62ZBE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201J62ZBE22
Internal Part NumberEIS-7201J62ZBE22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIlluminated Switches
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypePaddle - Illuminated
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201J62ZBE22
Related Links7201J6, 7201J62ZBE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7201J62ZBE22 Details Description
Related parts for 7201J62ZBE22
SWITCH KNOB STRAIGHT .50" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 5W 4850 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 350V X7T 0805 datasheet.pdf