C&K Components 7201K12CBE
7201K12CBE picture photo
Mfg. Part Number
7201K12CBE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7201K12CBE.pdf
Availability of 7201K12CBE
QUANTITY
7201K12CBE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201K12CBE
Internal Part NumberEIS-7201K12CBE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeLocking Lever
Actuator Length18.59mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialAluminum
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201K12CBE
Related Links7201K, 7201K12CBE Datasheet, C&K Components Distributor
7201K12CBE Details Description
Related parts for 7201K12CBE
CONN HEADER PHD TOP 12POS 2MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10 OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
4P,RAST 2.5 TAB HEADER,IN- LOCKI datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf