C&K Components 7201MPDABE
7201MPDABE picture photo
Mfg. Part Number
7201MPDABE
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7201MPDABE.pdf
Availability of 7201MPDABE
QUANTITY
7201MPDABE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201MPDABE
Internal Part NumberEIS-7201MPDABE
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeAnti-Rotation
Actuator Length6.86mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201MPDABE
Related Links7201M, 7201MPDABE Datasheet, C&K Components Distributor
7201MPDABE Details Description
Related parts for 7201MPDABE
IDC CABLE - CSC40G/AE40M/CSC40G datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
LENS 90CRI 3500K ELLIPSE 1.3"H datasheet.pdf
SLEEVE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO .1A 30V datasheet.pdf