C&K Components 7201P3H3W4QE
7201P3H3W4QE picture photo
Mfg. Part Number
7201P3H3W4QE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7201P3H3W4QE.pdf
Availability of 7201P3H3W4QE
QUANTITY
7201P3H3W4QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201P3H3W4QE
Internal Part NumberEIS-7201P3H3W4QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length10.92mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleWire Wrap
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201P3H3W4QE
Related Links7201P3, 7201P3H3W4QE Datasheet, C&K Components Distributor
7201P3H3W4QE Details Description
Related parts for 7201P3H3W4QE
CONN HEADER 11POS .100" STR TIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
IC VOLTAGE DETECTOR 2.9V TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
REF CIRCUIT PULSAR ADC FRONT END datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf