C&K Components 7201P3Y4ZQI
7201P3Y4ZQI picture photo
Mfg. Part Number
7201P3Y4ZQI
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7201P3Y4ZQI.pdf
Availability of 7201P3Y4ZQI
QUANTITY
7201P3Y4ZQI Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201P3Y4ZQI
Internal Part NumberEIS-7201P3Y4ZQI
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length11.43mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Potted
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201P3Y4ZQI
Related Links7201P, 7201P3Y4ZQI Datasheet, C&K Components Distributor
7201P3Y4ZQI Details Description
Related parts for 7201P3Y4ZQI
BUZZER 2.73KHZ 1-2V EXT DRV PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 12A DO203AA datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMA datasheet.pdf
WEBENCH BUILD IT BOARD LM5575 datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 100.01 OHM 1/4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf