C&K Components 7201TCWCQE
7201TCWCQE picture photo
Mfg. Part Number
7201TCWCQE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7201TCWCQE.pdf
Availability of 7201TCWCQE
QUANTITY
7201TCWCQE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7201TCWCQE
Internal Part NumberEIS-7201TCWCQE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
3D Model720xTCWCxE.stp720xTCWCxE.pdf
PCN Assembly/OriginSeries Transfer 26/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length17.45mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 11.91mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7201TCWCQE
Related Links7201T, 7201TCWCQE Datasheet, C&K Components Distributor
7201TCWCQE Details Description
Related parts for 7201TCWCQE
MOSFET P-CH 200V 11A D2PAK datasheet.pdf
VARISTOR 459V 8KA DISC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 22V 3.4A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf