C&K Components 7203J16ZBE11
7203J16ZBE11 picture photo
Mfg. Part Number
7203J16ZBE11
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7203J16ZBE11.pdf
Availability of 7203J16ZBE11
QUANTITY
7203J16ZBE11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7203J16ZBE11
Internal Part NumberEIS-7203J16ZBE11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 20.32mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7203J16ZBE11
Related Links7203J1, 7203J16ZBE11 Datasheet, C&K Components Distributor
7203J16ZBE11 Details Description
Related parts for 7203J16ZBE11
RES SMD 430 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 66POS datasheet.pdf
RES 0.365 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf