C&K Components 7203L3DZ3QE32
7203L3DZ3QE32 picture photo
Mfg. Part Number
7203L3DZ3QE32
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7203L3DZ3QE32.pdf
Availability of 7203L3DZ3QE32
QUANTITY
7203L3DZ3QE32 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7203L3DZ3QE32
Internal Part NumberEIS-7203L3DZ3QE32
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length-
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.062" (1.5mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesRed Actuator
Actuator MaterialBrass
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7203L3DZ3QE32
Related Links7203L3, 7203L3DZ3QE32 Datasheet, C&K Components Distributor
7203L3DZ3QE32 Details Description
Related parts for 7203L3DZ3QE32
MEMORY CARD COMPACTFLASH 256MB datasheet.pdf
IC COUNTER RIPPLE 14STG 16-TSSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.8V SC-82AB datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf