C&K Components 7203L41YCQE2
7203L41YCQE2 picture photo
Mfg. Part Number
7203L41YCQE2
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7203L41YCQE2.pdf
Availability of 7203L41YCQE2
QUANTITY
7203L41YCQE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7203L41YCQE2
Internal Part NumberEIS-7203L41YCQE2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length13.49mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesBlack Actuator
Actuator MaterialThermoplastic
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7203L41YCQE2
Related Links7203L4, 7203L41YCQE2 Datasheet, C&K Components Distributor
7203L41YCQE2 Details Description
Related parts for 7203L41YCQE2
MOSFET N-CH 1000V 4.3A TO-247AC datasheet.pdf
BATTERY PK 7.5V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RECEPT CIRC 4POS datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
KIT, TGON 805,A0 30MM X 34MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf