C&K Components 7203P1YZGE
7203P1YZGE picture photo
Mfg. Part Number
7203P1YZGE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7203P1YZGE.pdf
Availability of 7203P1YZGE
QUANTITY
7203P1YZGE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7203P1YZGE
Internal Part NumberEIS-7203P1YZGE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length21.33mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7203P1YZGE
Related Links7203P, 7203P1YZGE Datasheet, C&K Components Distributor
7203P1YZGE Details Description
Related parts for 7203P1YZGE
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 137K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf