Integrated Device Technology (IDT) 7205L25TPI
7205L25TPI picture photo
Mfg. Part Number
7205L25TPI
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO 4096X18 25NS 28DIP
Datasheet Download
7205L25TPI.pdf
Availability of 7205L25TPI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
7205L25TPI Order Process
Ship out your order
Specifications of 7205L25TPI
Internal Part NumberEIS-7205L25TPI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/May/2015
Part Replacement Revision 1 24/Jul/2015
Standard Package14
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series7200
PackagingTube
Memory Size72K (8K x 9)
FunctionAsynchronous
Data Rate28.5MHz
Access Time25ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)120mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportNo
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7205L25TPI
Related Links7205L, 7205L25TPI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7205L25TPI Details Description
Related parts for 7205L25TPI
RES SMD 1K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8LFCSP datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TB PLU PLU SOLID datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf