C&K Components 7205L42YW1QE22
7205L42YW1QE22 picture photo
Mfg. Part Number
7205L42YW1QE22
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7205L42YW1QE22.pdf
Availability of 7205L42YW1QE22
QUANTITY
7205L42YW1QE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7205L42YW1QE22
Internal Part NumberEIS-7205L42YW1QE22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length21.29mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleWire Wrap
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesBlack Actuator
Actuator MaterialThermoplastic
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7205L42YW1QE22
Related Links7205L42, 7205L42YW1QE22 Datasheet, C&K Components Distributor
7205L42YW1QE22 Details Description
Related parts for 7205L42YW1QE22
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS 750PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
INSERT MALE 4+2POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 350MW SOT23 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 175A 200V TO-93 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf