C&K Components 7205P3YZ3QE2
7205P3YZ3QE2 picture photo
Mfg. Part Number
7205P3YZ3QE2
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet Download
7205P3YZ3QE2.pdf
Availability of 7205P3YZ3QE2
QUANTITY
7205P3YZ3QE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7205P3YZ3QE2
Internal Part NumberEIS-7205P3YZ3QE2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length11.43mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.062" (1.5mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesBlack Actuator
Actuator MaterialBrass
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7205P3YZ3QE2
Related Links7205P3, 7205P3YZ3QE2 Datasheet, C&K Components Distributor
7205P3YZ3QE2 Details Description
Related parts for 7205P3YZ3QE2
SENSOR OPTO REFL 10MM CH MOUNT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V MP-3ZK/TO-252 datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 3POS datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf