C&K Components 7205P4D9ABE
7205P4D9ABE picture photo
Mfg. Part Number
7205P4D9ABE
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7205P4D9ABE.pdf
Availability of 7205P4D9ABE
QUANTITY
7205P4D9ABE Order Process
Ship out your order
Specifications of 7205P4D9ABE
Internal Part NumberEIS-7205P4D9ABE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length8.13mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7205P4D9ABE
Related Links7205P, 7205P4D9ABE Datasheet, C&K Components Distributor
7205P4D9ABE Details Description
Related parts for 7205P4D9ABE
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RIGID BACKPROBE PIN BLACK & RED datasheet.pdf
IC OTP 4MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
IC 4DRVR/4RCVR RS232 5V 24-SSOP datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A LFPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
STRIP MARKER 4 STD datasheet.pdf
FIXED IND 880NH 20A 3 MOHM SMD datasheet.pdf