C&K Components 7207L3D9AV2BE2
7207L3D9AV2BE2 picture photo
Mfg. Part Number
7207L3D9AV2BE2
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
7207L3D9AV2BE2.pdf
Availability of 7207L3D9AV2BE2
QUANTITY
7207L3D9AV2BE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7207L3D9AV2BE2
Internal Part NumberEIS-7207L3D9AV2BE2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length-
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesBlack Actuator
Actuator MaterialBrass
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7207L3D9AV2BE2
Related Links7207L3D, 7207L3D9AV2BE2 Datasheet, C&K Components Distributor
7207L3D9AV2BE2 Details Description
Related parts for 7207L3D9AV2BE2
MODULE DDR 512MB 184-DIMM datasheet.pdf
THERM NTC 220 OHMS 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
OSC TCXO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC VECTOR MULTIPLIERS 32TQFN datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
LED 3.5X3.5 5000K 90CRI LH351A datasheet.pdf
5MM LENS WASHER RTAINR datasheet.pdf