Integrated Device Technology (IDT) 7207L50P
7207L50P picture photo
Mfg. Part Number
7207L50P
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO 16384X18 50NS 28DIP
Datasheet Download
7207L50P.pdf
Availability of 7207L50P
QUANTITY
7207L50P Order Process
Ship out your order
Specifications of 7207L50P
Internal Part NumberEIS-7207L50P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package13
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series7200
PackagingTube
Memory Size288K (32K x 9)
FunctionAsynchronous
Data Rate15MHz
Access Time50ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)120mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportNo
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7207L50P
Related Links7207, 7207L50P Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7207L50P Details Description
Related parts for 7207L50P
CONN RING INSUL 16-14 AWG #8 datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 710MA 200 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
IC DSP 181CPGA datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 820 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RBO 16-3L/N/FE-HC datasheet.pdf
1000UF 50V 16X25 85C RAD datasheet.pdf