C&K Components 7211J51ZQE12
7211J51ZQE12 picture photo
Mfg. Part Number
7211J51ZQE12
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V
Datasheet Download
7211J51ZQE12.pdf
Availability of 7211J51ZQE12
QUANTITY
7211J51ZQE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7211J51ZQE12
Internal Part NumberEIS-7211J51ZQE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
Series7000
PackagingBulk
CircuitSP3T
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesJumper needed to achieve triple throw
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life40,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7211J51ZQE12
Related Links7211J5, 7211J51ZQE12 Datasheet, C&K Components Distributor
7211J51ZQE12 Details Description
Related parts for 7211J51ZQE12
CAP NIOB OXIDE 22UF 20% 10V 2312 datasheet.pdf
IC RS485/422 RX 10MBPS 16-DIP datasheet.pdf
CONN HEADR 70POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN +/-05V datasheet.pdf
CONN ZIF DL5 HANDLE datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf