Integrated Device Technology (IDT) 72225LB10PF8
72225LB10PF8 picture photo
Mfg. Part Number
72225LB10PF8
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO 1024X18 SYNC 10NS 64TQFP
Datasheet Download
72225LB10PF8.pdf
Availability of 72225LB10PF8
QUANTITY
72225LB10PF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 72225LB10PF8
Internal Part NumberEIS-72225LB10PF8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series7200
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size18K (1K x 18)
FunctionSynchronous
Data Rate100MHz
Access Time6.5ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)60mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72225LB10PF8
Related Links72225L, 72225LB10PF8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72225LB10PF8 Details Description
Related parts for 72225LB10PF8
DSUB CABL-AFN37K/ AE37M / AFN37K datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5VIN ADJ OUT 22A SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BASE PLATE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 4.3A 49.5 MOHM datasheet.pdf
LED XLAMP 2700K WHITE 18V SMD datasheet.pdf