Integrated Device Technology (IDT) 72241L15JI
72241L15JI picture photo
Mfg. Part Number
72241L15JI
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO 2048X18 SYNC 15NS 32PLCC
Datasheet Download
72241L15JI.pdf
Availability of 72241L15JI
QUANTITY
72241L15JI Order Process
Ship out your order
Specifications of 72241L15JI
Internal Part NumberEIS-72241L15JI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series7200
PackagingTube
Memory Size36K (4K x 9)
FunctionSynchronous
Data Rate66.7MHz
Access Time10ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)35mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC (13.97x11.43)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72241L15JI
Related Links72241, 72241L15JI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72241L15JI Details Description
Related parts for 72241L15JI
IC FPGA 112 I/O 160PQFP datasheet.pdf
IC FPGA 144 I/O 191CPGA datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET 32-TSOP TO 32-DIP datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 30A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf