Integrated Device Technology (IDT) 723651L20PFI8
723651L20PFI8 picture photo
Mfg. Part Number
723651L20PFI8
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO SYNC 2048X36 120QFP
Datasheet Download
723651L20PFI8.pdf
Availability of 723651L20PFI8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
723651L20PFI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 723651L20PFI8
Internal Part NumberEIS-723651L20PFI8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2013
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series7200
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size72K (2K x 36)
FunctionSynchronous
Data Rate50MHz
Access Time13ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)400µA
Bus DirectionalBi-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case120-LQFP
Supplier Device Package120-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)723651L20PFI8
Related Links723651, 723651L20PFI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
723651L20PFI8 Details Description
Related parts for 723651L20PFI8
FIXED IND 6.8UH 640MA 1.05 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER HEX HS 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 34POS 5A datasheet.pdf
INTERFACE MODULE 20POS PNL MNT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 27POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf