Integrated Device Technology (IDT) 723651L20PFI8
723651L20PFI8 picture photo
Mfg. Part Number
723651L20PFI8
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO SYNC 2048X36 120QFP
Datasheet Download
723651L20PFI8.pdf
Availability of 723651L20PFI8
QUANTITY
723651L20PFI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 723651L20PFI8
Internal Part NumberEIS-723651L20PFI8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2013
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series7200
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size72K (2K x 36)
FunctionSynchronous
Data Rate50MHz
Access Time13ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)400µA
Bus DirectionalBi-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case120-LQFP
Supplier Device Package120-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)723651L20PFI8
Related Links723651, 723651L20PFI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
723651L20PFI8 Details Description
Related parts for 723651L20PFI8
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 1" datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 10.43"X7.28" datasheet.pdf
CONN RECEPT 22POS .049 SMD TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8-SOP datasheet.pdf
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
TERM BLADE FEMALE 18-20AWG TIN datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CTV 128C 128#22D PIN PLUG datasheet.pdf
LJT 42C 42#22 PIN RECP datasheet.pdf
1200UF 16V 11.125X38.1 85C AXI datasheet.pdf