FFF 72387-1011LF
72387-1011LF picture photo
Mfg. Part Number
72387-1011LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
2 X 5 CONNECTOR
Datasheet Download
72387-1011LF.pdf
Availability of 72387-1011LF
QUANTITY
72387-1011LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 72387-1011LF
Internal Part NumberEIS-72387-1011LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetral®
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector Style-
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationIDC
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness31.5µin (0.80µm)
Color-
Current Rating-
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72387-1011LF
Related Links72387-, 72387-1011LF Datasheet, FFF Distributor
72387-1011LF Details Description
Related parts for 72387-1011LF
HOLDER BATTERY 1CELL D ALUMINUM datasheet.pdf
PLATE ALUMINUM BOTTOM 7" X 15" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 100UF 20% 2.5V 2312 datasheet.pdf
CONN SOCKET 68POS STR .050" GOLD datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/2"-50M YLLW/GREEN datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HDM 5SMPR042F055O K datasheet.pdf
1200UF 350V 35X70MM 85C 5000H datasheet.pdf