Qualtek Electronics Corp. 723A-10/28
723A-10/28 picture photo
Mfg. Part Number
723A-10/28
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
INLET IEC320W/FUSE C14 SNAP2.8MM
Datasheet Download
723A-10/28.pdf
Availability of 723A-10/28
QUANTITY
723A-10/28 Order Process
Ship out your order
Specifications of 723A-10/28
Internal Part NumberEIS-723A-10/28
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsIEC Connector Designations
Featured ProductAC Receptacles
PCN Obsolescence/ EOLMultiple AC Receptacles 16/Mar/2015
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series723A
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, DrawerFuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.30mm x 31.12mm
Panel Thickness0.039" (1.00mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)723A-10/28
Related Links723A-, 723A-10/28 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
723A-10/28 Details Description
Related parts for 723A-10/28
IC OSC SGL TIMER 2.7MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 90 OHM .55A SMD datasheet.pdf
RES 50 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
VHDM BACKPLANE 6R 10C OPEN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG RED 500' datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 238POS GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 88W datasheet.pdf
CAP FILM 75UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf