Integrated Device Technology (IDT) 72401L15DB
72401L15DB picture photo
Mfg. Part Number
72401L15DB
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO ASYNC 64X4 16CDIP
Datasheet Download
72401L15DB.pdf
Availability of 72401L15DB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
72401L15DB Order Process
Ship out your order
Specifications of 72401L15DB
Internal Part NumberEIS-72401L15DB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Jul/2014
Multiple Devices 05/Sep/2014
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series7200
PackagingTube
Memory Size256 (64 x 4)
FunctionAsynchronous
Data Rate15MHz
Access Time40ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)45mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportNo
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-CDIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-CDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72401L15DB
Related Links72401, 72401L15DB Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72401L15DB Details Description
Related parts for 72401L15DB
DSUB CABLE - CMP15G/AE15G/X datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2-CHAN 3STATE 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
33000UF 200V 90X220MM 85C 10000H datasheet.pdf