FFF 72454-010VLF
72454-010VLF picture photo
Mfg. Part Number
72454-010VLF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONNECTOR BERGSTIK II/S-SMT/RR
Datasheet Download
72454-010VLF.pdf
Availability of 72454-010VLF
QUANTITY
72454-010VLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 72454-010VLF
Internal Part NumberEIS-72454-010VLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
PCN Design/Specification52601, 72454 Series Resin 24/Apr/2013
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72454-010VLF
Related Links72454-, 72454-010VLF Datasheet, FFF Distributor
72454-010VLF Details Description
Related parts for 72454-010VLF
IDC CABLE - MSD16K/MC16G/MSD16K datasheet.pdf
CONN SOCKET DIMM 144POS VERT AU datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 1.32KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CABLE SOCKET 19POLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf