FFF 72478-1121LF
72478-1121LF picture photo
Mfg. Part Number
72478-1121LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN RECEPT KIT 30POS 5ROW STR
Datasheet Download
72478-1121LF.pdf
Availability of 72478-1121LF
QUANTITY
72478-1121LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 72478-1121LF
Internal Part NumberEIS-72478-1121LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesMetral®
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector Style-
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows5
Number of Columns-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationIDC
Contact Layout, Typical-
FeaturesLatch Fingers
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Color-
Current Rating1A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating1000V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72478-1121LF
Related Links72478-, 72478-1121LF Datasheet, FFF Distributor
72478-1121LF Details Description
Related parts for 72478-1121LF
CIRCULAR CONN 10 POS W/PIN datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC AD LGY 3X3"X 6' datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 300UH SMD datasheet.pdf
IC LASR DRVR 2.7GBPS 3.6V 32TQFN datasheet.pdf
FFC RCPT CONTACT STD PRESSURE datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 6POS VERT datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP DOWN/UP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.178 OHM 1% 20W datasheet.pdf