TT Electronics/BI 7276R1KL.25
7276R1KL.25 picture photo
Mfg. Part Number
7276R1KL.25
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
7276R1KL.25.pdf
Availability of 7276R1KL.25
QUANTITY
7276R1KL.25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7276R1KL.25
Internal Part NumberEIS-7276R1KL.25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series7270
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Number of Turns10
Rotation3600°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Turret
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.811" (20.60mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7276R1KL.25
Related Links7276R, 7276R1KL.25 Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
7276R1KL.25 Details Description
Related parts for 7276R1KL.25
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT PRECISE 36SSOP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BACKPLANE VERT datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
THYRISTOR 90V 400A SMB datasheet.pdf