Switchcraft Inc. 7280-7PG-300
7280-7PG-300 picture photo
Mfg. Part Number
7280-7PG-300
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
7280-7PG-300.pdf
Availability of 7280-7PG-300
QUANTITY
7280-7PG-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of 7280-7PG-300
Internal Part NumberEIS-7280-7PG-300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMini-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7280-7PG-300
Related Links7280-7, 7280-7PG-300 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
7280-7PG-300 Details Description
Related parts for 7280-7PG-300
TRIAC ALTERNISTOR 200V 25A TO220 datasheet.pdf
IC REG FLYBACK INV ISO 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 16POS STR datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
GDT 150V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 43 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
1016 TB RIS CL INTERLACE datasheet.pdf
330F 500V 30X50MM 85C 5000H datasheet.pdf