Integrated Device Technology (IDT) 72801L15PFI8
72801L15PFI8 picture photo
Mfg. Part Number
72801L15PFI8
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO SYNC DUAL 256X9 64-TQFP
Datasheet Download
72801L15PFI8.pdf
Availability of 72801L15PFI8
QUANTITY
72801L15PFI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 72801L15PFI8
Internal Part NumberEIS-72801L15PFI8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series7200
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size4.5K (256 x 9 x 2)
FunctionSynchronous
Data Rate66.7MHz
Access Time10ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)60mA
Bus DirectionalBi-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72801L15PFI8
Related Links72801L, 72801L15PFI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72801L15PFI8 Details Description
Related parts for 72801L15PFI8
IC DETECTOR VOLT 2.8V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 8 OLIVE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 277VAC 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.035" 5MM 3LD datasheet.pdf
OSC MEMS 68.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
OSC PROGRAMMABLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf