Integrated Device Technology (IDT) 72815LB10PF8
72815LB10PF8 picture photo
Mfg. Part Number
72815LB10PF8
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO SYNC DUAL 512X18 128TQFP
Datasheet Download
72815LB10PF8.pdf
Availability of 72815LB10PF8
QUANTITY
72815LB10PF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 72815LB10PF8
Internal Part NumberEIS-72815LB10PF8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series7200
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size18K (512 x 18 x 2)
FunctionSynchronous
Data Rate100MHz
Access Time6.5ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)100mA
Bus DirectionalBi-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportYes
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case128-LQFP
Supplier Device Package128-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72815LB10PF8
Related Links72815L, 72815LB10PF8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72815LB10PF8 Details Description
Related parts for 72815LB10PF8
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 198V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 80POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf