Littelfuse 72R250XF
72R250XF picture photo
Mfg. Part Number
72R250XF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 72V 2.50A RADIAL
Datasheet Download
72R250XF.pdf
Availability of 72R250XF
QUANTITY
72R250XF Order Process
Ship out your order
Specifications of 72R250XF
Internal Part NumberEIS-72R250XF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product72R Series - 72V Resettable PTC
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 72R
PackagingBulk
Voltage - Max72V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)2.5A
Current - Trip (It)5A
R Min/Max0.050 ~ 0.130 Ohm
Time to Trip15.6s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72R250XF
Related Links72R2, 72R250XF Datasheet, Littelfuse Distributor
72R250XF Details Description
Related parts for 72R250XF
BANANA PLUG DIY SET 1BLACK/1RED datasheet.pdf
PHOTOTRANS SILICON NPN HERM TO18 datasheet.pdf
TERM RCPT TIN 22AWG SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 10.54MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 99MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 80MA SC74 datasheet.pdf
PRE-PRINTED MARKER TAPE REFILLS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 630MA 90 MOHM datasheet.pdf