Integrated Device Technology (IDT) 72V04L15JG8
72V04L15JG8 picture photo
Mfg. Part Number
72V04L15JG8
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO ASYNCH 4KX9 15NS 32PLCC
Datasheet Download
72V04L15JG8.pdf
Availability of 72V04L15JG8
QUANTITY
72V04L15JG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 72V04L15JG8
Internal Part NumberEIS-72V04L15JG8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72V
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size36K (4K x 9)
FunctionAsynchronous
Data Rate40MHz
Access Time15ns
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Current - Supply (Max)60mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportNo
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC (13.97x11.43)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72V04L15JG8
Related Links72V04, 72V04L15JG8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72V04L15JG8 Details Description
Related parts for 72V04L15JG8
LED GRN RECT MODULAR HORIZ datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SNAP INSERT FILTER WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 320 I/O 672FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 12MM datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
ACCESS BOARD APOLLO W/TERM BLCK datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf