Integrated Device Technology (IDT) 72V205L15TFI
72V205L15TFI picture photo
Mfg. Part Number
72V205L15TFI
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO SYNC 16KX9 15NS 64QFP
Datasheet Download
72V205L15TFI.pdf
Availability of 72V205L15TFI
QUANTITY
72V205L15TFI Order Process
Ship out your order
Specifications of 72V205L15TFI
Internal Part NumberEIS-72V205L15TFI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72V
PackagingTray
Memory Size4.5K (256 x 18)
FunctionSynchronous
Data Rate66.7MHz
Access Time10ns
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Current - Supply (Max)30mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportYes
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72V205L15TFI
Related Links72V205, 72V205L15TFI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72V205L15TFI Details Description
Related parts for 72V205L15TFI
RES SMD 80.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS.100 SGL datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 380MA 650 MOHM datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB 240-DIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
TORX KEY SET W/HOLDER 8PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf