Integrated Device Technology (IDT) 72V211L15J
72V211L15J picture photo
Mfg. Part Number
72V211L15J
Brief Description
IC FIFO SYNC 512X9 15NS 32-PLCC
Datasheet Download
72V211L15J.pdf
Availability of 72V211L15J
QUANTITY
72V211L15J Order Process
Ship out your order
Specifications of 72V211L15J
Internal Part NumberEIS-72V211L15J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72V
PackagingTube
Memory Size4.5K (512 x 9)
FunctionSynchronous
Data Rate66.7MHz
Access Time10ns
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Current - Supply (Max)20mA
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC (13.97x11.43)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72V211L15J
Related Links72V21, 72V211L15J Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72V211L15J Details Description
Related parts for 72V211L15J
IC PROGRAM 4.200V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC POT DIG DUAL 10K 8BIT 14TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC BCD-7SEG LTCH/DEC/DVR 16TSSOP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 500OHM GLASS RAD datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
CABLE ASSSY datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf