Integrated Device Technology (IDT) 72V211L20J
72V211L20J picture photo
Mfg. Part Number
72V211L20J
Brief Description
IC FIFO SYNC 512X9 20NS 32-PLCC
Datasheet Download
72V211L20J.pdf
Availability of 72V211L20J
QUANTITY
72V211L20J Order Process
Ship out your order
Specifications of 72V211L20J
Internal Part NumberEIS-72V211L20J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72V
PackagingTube
Memory Size4.5K (512 x 9)
FunctionSynchronous
Data Rate50MHz
Access Time12ns
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Current - Supply (Max)20mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC (13.97x11.43)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)72V211L20J
Related Links72V21, 72V211L20J Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
72V211L20J Details Description
Related parts for 72V211L20J
SWTCH PLNGR SPDT-DB 15A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100 VERT 30AU datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 360W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf